4XEM 30,000 mAh Mobile Solar Power Bank and Charger (Orange)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XSOLARPWR30OR |
| Brand Name | 4XEM |
| Product Name | 30,000 mAh Mobile Solar Power Bank and Charger (Orange) |
| Marketing Information | Introducing the 4XEM 30,000mAh Mobile Solar Power Bank and Charger in bright Orange. Designed with cutting-edge technology, this power bank is your ultimate companion for staying charged on the go. With multiple power output ports including 1x USB Type-C, 2x USB Type-A, and 1x Qi-Compliant Wireless Charging Coil, you can effortlessly charge multiple devices simultaneously. The 30,000mAh rechargeable lithium-ion battery ensures that you have ample power for your devices whenever you need it. Equipped with a USB Type-C, Micro-USB, and even a Solar Panel power input ports, you have the flexibility to charge the power bank through various sources. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Solar Power Bank |
| Features |
|
| Number of USB Ports | 3 |
| Input Interface | Micro-USB/USB Type-C |
| Battery Capacity | 30000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 6.50" (165 mm) |
| Width | 3.35" (85 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.17 lb (530 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| Limited Warranty | 1 Year |