Tripp Lite BP36V42-3U External Battery Pack
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Mississauga, ON (1+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP36V42-3U |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | BP36V42-3U |
| Product Name | BP36V42-3U External Battery Pack |
| Product Type | External Battery Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Form Factor | External |
| Rack Height | 3U |
| Height | 5.25" (133.35 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |