Tripp Lite series Basic PDUH20HVL6 14-Outlets PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUH20HVL6 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Basic |
| Product Model | PDUH20HVL6 |
| Product Name | Basic PDUH20HVL6 14-Outlets PDU |
| Marketing Information | Tripp Lite's PDUH20HVL6 Basic PDU / power distribution unit offers 20A 208/240V power distribution in rack enclosures, network closets and datacenter applications. Detachable mounting flanges are configurable for 1U horizontal and 0U vertical rackmount installation with additional support for secure wallmount and under-counter placement. Attached 15 ft. / 4.5m line cord with L6-20P input plug. Includes 4 front-facing and 8 rear-facing C13 outlets (12 total), plus 2 rear-facing C19 outlets. Ideal for power distribution in rack enclosures, network closets and a variety of other application types. Includes back panel grounding lug, reversible housing and rugged all-metal case design. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Receptacle Detail | 14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.25" (438.15 mm) |
| Depth | 3.75" (95.25 mm) |