Tripp Lite series PDUMNH20HVAT 1-Outlet PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMNH20HVAT |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMNH20HVAT |
| Product Name | PDUMNH20HVAT 1-Outlet PDU |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA L6-20P |
| Receptacle Type | NEMA L6-20R |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L6-20R |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 3.80 kW |
| Input Current | 20 A |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.72" (43.69 mm) |
| Width | 16.93" (430.02 mm) |
| Depth | 14" (355.60 mm) |