Tripp Lite series Metered PDUMH32HV 18-Outlets 7.3kW PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH32HV |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | Metered |
| Product Model | PDUMH32HV |
| Product Name | Metered PDUMH32HV 18-Outlets 7.3kW PDU |
| Marketing Information | PDUMH32HV horizontal 2U metered rack PDU supports 32A maximum capacity at 230V. Includes 12 ft / 3.6m attached line cord with Blue IEC-309 32A input plug and 18 output receptacles (16 C13, 2 C19). Outlets are arranged in two separately breakered 9 outlet load banks. Set of two visual current meters tracks the output current of each load bank separately. Supports 2U rackmount installation in 19 inch racks. Included cord retention brackets keeps vital network equipment plugged in and continuously powered. |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 7.30 kW |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 12.50" (317.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.70 lb (6214.22 g) |
| Package Contents |
| Additional Information | Plug Type : IEC-309 32A (2P+E) |