Tripp Lite series P046-010-LL-30A Power Extension Cord
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P046-010-LL-30A |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P046-010-LL-30A |
| Product Name | P046-010-LL-30A Power Extension Cord |
| Marketing Information | The P046-010-LL-30A Heavy-Duty Power Extension Cord features a NEMA L5-30P plug on one end and a NEMA L5-30R receptacle on the other, allowing you to extend the length of your existing power cord. Both molded connectors twist and lock into place, which prevents disconnection via jostling or other accidental impact. The 10-foot 10 AWG cord is rated for 125V and 30A. Its durable PVC jacket is designed to last a long time. Features Extends Existing Power Cord with NEMA L5-30P Plug
| Product Type | Power Extension Cord |
| First End Connector Type | NEMA L5-30P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA L5-30P Male |
| Second End Connector Type | NEMA L5-30R |
| Second End Connector Detail | 1 x NEMA L5-30R Female |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 30 A |