Tripp Lite series Metered PDUMH20HV 10-Outlets PDU
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Mississauga, ON (16+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH20HV |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | Metered |
| Product Model | PDUMH20HV |
| Product Name | Metered PDUMH20HV 10-Outlets PDU |
| Marketing Information | PDUMH20HV Metered, 1U rack PDU supports 20A maximum capacity at 208/240 & 230V (agency de-rated to 16 amps). Includes C20 inlet and detachable input cable with both C20 and L6-20P input plug options. 10 total output receptacles (8 C13 and 2 C19). Visual current meter tracks the output current of all outlets combined. Supports 1U rackmount installation in 19 inch 2 or 4 post racks. Included cord retention bracket keeps vital network equipment plugged in and continuously powered. |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Protection Type | Overload Protection |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 6.50" (165.10 mm) |