Tripp Lite series Metered PDUMH30AT 25-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH30AT |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | Metered |
| Product Model | PDUMH30AT |
| Product Name | Metered PDUMH30AT 25-Outlets PDU |
| Marketing Information | PDUMH30AT Metered ATS / Auto-Transfer Switch offers 120V 30A dual-input power distribution and visual current metering in a 2U horizontal rackmount installation format. Set of two NEMA L5-30P line cords enable separate primary and secondary input connections. Includes 25 built-in outputs (24 NEMA 5-15/20R and 1 L5-30R). Digital current metering with push-button display control tracks output power consumption in 4 segments: Bank 1 (12 upper 5-15/20R outlets), Bank 2 (12 lower 5-15/20R outlets), L5-30R (single outlet) and total PDU output. Supports 2U installation in 2 or 4 post racks, with additional support for wall-mount and under-counter placement. |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA L5-30P |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 127 V AC |
| Output Voltage |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 12.50" (317.50 mm) |