Premier Mounts VPM Mounting Adapter for Flat Panel Display
10" to 40" Screen Support - 50 lb (22679.62 g) Load Capacity - 100 x 100, 100 x 200, 200 x 200 - VESA Mount Compatible
$146.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | VPM |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | VPM |
| Product Name | VPM Pole Mount Adapter |
| Marketing Information | The VESA Pole Mount Adapter fits mounting patterns up to 200 x 200mm. Its Radial Glide feature offers up to 12 degrees of smooth pivot adjustment in any direction, and once the adjustment is complete, the display remains supported and in a fixed position. The angled shape of the VPM allows back-to-back mounting. |
| Product Type | Mounting Adapter |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 50 lb (22679.62 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Maximum Screen Size Supported | 40" |
| Features | Tilt |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Width | 4.56" (115.82 mm) |
| Depth | 3.95" (100.33 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | Monitor |
| Country of Origin | Taiwan |
| Condition | No |
| UPC | 829973101770 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
mounting kits (2)
$168.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$252.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)