Peerless-AV® SmartMount® Full-Service Video Wall Mount- Landscape for 40˘ to 65˘ Displays
40" to 65" Screen Support - 125 lb (56699.05 g) Load Capacity - 700 x 400 - VESA Mount Compatible - Steel - 1 Unit
$642.99
In Stock Availability
- All Locations: (55+)
- Mississuaga, ON (55+)
General Information
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | DS-VW765-LAND |
| Brand Name | SmartMount® |
| Product Series | DS-VW765-LAND |
| Product Model | DS-VW765-LAND |
| Product Name | Full-Service Video Wall Mount- Landscape for 40" to 65" Displays |
| Marketing Information | Peerless-AV's Full-Service Video Wall Mount is easy to configure, quick to install and a snap to maintain. Create any configuration imaginable, but leave the tedious calculations to the custom wall plate spacers. The mount's innovative design is loaded with timesaving features like no-tool-required micro-adjustments and easy-access to any display for quick serviceability. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Device Supported | Video Wall |
| Maximum Load Capacity | 125 lb (56699.05 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Adjustable Depth | 3" (76.20 mm) |
| Maximum Adjustable Depth | 3.83" (97.28 mm) |
| Features |
|
| Orientation | Landscape |
| Mount Profile | Flush |
| Mount Function | Video Wall |
| Mount Surface | Wall |
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 700 x 400 |
| Minimum Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 20" (508 mm) |
| Width | 35" (889 mm) |
| Depth | 3.83" (97.28 mm) |
| Weight (Approximate) | 33 lb (14968.55 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA, UL, OSHPD |
| Manufacturer Product Class | Wall, Manual Pop-out |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| COO | TW |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
mounting kits (1)
$55.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)