Star Tech.com 15 ft Standard Computer Power Cord - NEMA5-15P to C13
Plug a monitor, PC, or laser printer into a grounded power outlet up to 15ft away - 15ft 5-15 to C13 Power Cord - 15ft computer power cord - 15ft AC power cord - 15ft nema power cord - 15ft c13 power cable
$17.99
In Stock Availability
- All Locations: (3799+)
- Calgary, AB (69+)
- Mississauga, ON (177+)
- Other_SY (3667+)
- Toronto, ON (30+)
- Vancouver, BC (2+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PXT10115 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | PXT10115 |
| Product Name | 15 ft Standard Computer Power Cord - NEMA5-15P to C13 |
| Marketing Information | The PXT10115 15-foot Computer Power Cord is a durable, universal power cord that can be used as a cost effective replacement for your existing PC power cord, and enables you to extend the connection distance between a computer or peripheral device and an available power outlet by 15ft.StarTech.com's 15ft Computer Power cable lets you plug a monitor, PC, or laser printer into a grounded power outlet and is backed by StarTech.com's lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Power Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Device Supported |
|
Power Description
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Frequency | 60 Hz |
| Current Rating | 10 A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 15 ft (4.57 m) |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt10115_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt10115_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt10115_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0065030844277 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |