StarTech.com 20ft (6m) Computer Power Cord, NEMA 5-15P to C13, 10A 125V, 18AWG, Black Replacement AC PC Power Cord, TV/Monitor Power Cable
20ft (6m) 18AWG flexible computer power cord w/ NEMA 5-15P and IEC 60320 C13 connectors; Rated for 125V 10A; UL listed (UL62/UL817); Fully molded ends; 100% Copper Wire; Fire Rating: VW-1; Jacket Rating: SVT; Jacket Material: PVC
$22.99
In Stock Availability
- All Locations: (1504+)
- Calgary, AB (13+)
- Halifax, NS (1+)
- Mississauga, ON (43+)
- Other_SY (1445+)
- Richmond, BC (2+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PXT10120 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | PXT10120 |
| Product Name | 20 ft Standard Computer Power Cord - NEMA5-15P to C13 |
| Marketing Information | The PXT10120 20-foot Computer Power Cord is a durable, universal power cord that can be used as a cost effective replacement for your existing PC power cord, and offers 20ft of connection distance between a computer or peripheral device and an available power outlet - an ideal solution for connecting your monitor, PC or laser printer to a grounded power outlet. Backed by StarTech.com's lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Power Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Device Supported |
|
Power Description
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 10 A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 20 ft (6.10 m) |
| Weight (Approximate) | 13.50 oz (382.72 g) |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
Miscellaneous
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt10120_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt10120_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt10120_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0065030844284 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |