Transcend StoreJet 25A3 1 TB Portable Rugged Hard Drive - 2.5" External - SATA - Black
USB 3.0 - 3 Year Warranty
$251.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS1TSJ25A3K |
| Brand Name | Transcend |
| Product Line | StoreJet |
| Product Model | 25A3 |
| Product Name | StoreJet 25A3 Hard Drive |
| Marketing Information | Robust durability doesn't always have to come at the expense of style. The StoreJet 25A3 offers an impressive level of anti-shock protection without sacrificing its slender good looks. With a next-generation SuperSpeed USB 3.0 interface, storage capacity up to one terabyte and a convenient One Touch Auto-Backup button, your storage possibilities are endless! |
| Product Type | Hard Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported |
|
| Features |
|
Drive Performance
| Maximum External Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
| BUS Powered | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
| Drive Interface | SATA |
| SATA Pin | 7-pin |
Physical Characteristics
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.59" (15 mm) |
| Width | 3.15" (80.10 mm) |
| Depth | 5.14" (130.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.42 oz (182 g) |
Miscellaneous
| System Requirements | Operating Systems:
|
| Condition | No |
| UPC | 760557820949 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |