Planar Wall Mount for Flat Panel Display - Landscape
55" Screen Support - 175 lb (79378.66 g) Load Capacity - 800 x 500 - VESA Mount Compatible
$377.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Leyard |
| Manufacturer Part Number | 997-3550-01 |
| Brand Name | Planar |
| Product Name | WMT-MXL Adjustable Wall Mount |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 175 lb (79378.66 g) |
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape |
| Mount Profile | Low Profile |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 500 |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Depth | 2" (50.80 mm) |