Rack Solutions 104-2202 Wall Mount for Flat Panel Display - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 104-2202 |
| Brand Name | Rack Solutions |
| Product Model | 104-2202 |
| Product Name | Universal Monitor Wall Mount with Tilt (VESA-D Mounting Holes) |
| Marketing Information | RackSolutions' Monitor Wall Mount allows you to easily mount a monitor on a wall. It is compatible with computer monitors from leading manufacturers like Dell and HP. The mount is designed to attach to monitors with 75-100 mm or 75-200mm VESA hole patterns. For installation, hardware is included to securely attach the Monitor Wall Mount to a wall or stable flat surface. Wall Mount hardware includes a VESA monitor bracket, 4 drywall anchors, and 4 screws. Monitor hardware includes spacers and screws to attach your monitor to the wall mount. |
| Product Type | Wall Mount |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 20 lb (9071.85 g) |
| Features | Tilt |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Height | 8" (203.20 mm) |
| Width | 8" (203.20 mm) |
| Depth | 1.75" (44.45 mm) |
| Package Contents |
|
| Compatibility | HP and Dell PC Monitor |
| Assembly Required | Yes |
| TAA Compliant | No |
| Condition | No |
| UPC | 807648022025 |
| Limited Warranty | 1 Year |