StarTech.com 6ft(1.8m) Heavy Duty Power Cord, NEMA 5-15P to C13, 15A 125V 14AWG, Replacement AC Computer Power Cord, PC Power Supply Cable
6ft (1.8m) Universal power cord w/ NEMA 5-15P and IEC 320 C13 connectors; 125V at 15A (Max); UL listed (UL62/UL817); AC Power Cord w/ molded connectors; Fire Rating VW-1; 3 Conductor; 14AWG; Jacket Rating: SJT; Jacket Material PVC; Outer Dia. 0.3in
$17.99
In Stock Availability
- All Locations: (2951+)
- Calgary, AB (18+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (96+)
- Other_SY (2795+)
- Richmond, BC (20+)
- Toronto, ON (14+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PXT101146 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 6 ft 14 AWG Computer Power Cord |
| Marketing Information | The PXT101146 Computer Power Cord features 14 AWG wire capable of high power connections, making it a reliable solution for connecting large servers to PDU (Power Distribution Units).This durable, universal power cord can be used as a cost-effective replacement for your existing PC power cord, or for plugging a monitor, PC, or laser printer into a grounded power outlet.StarTech.com's 6ft Computer Power cable lets you plug a monitor, PC, or laser printer into a grounded power outlet and is backed by StarTech.com's lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Power Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 |
| Device Supported |
|
Power Description
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 15 A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 6 ft (1.83 m) |
| Weight (Approximate) | 10.20 oz (289.17 g) |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
Miscellaneous
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt101146_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt101146_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pxt101146_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0065030844833 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |