Safco Impromptu Black Deluxe Stand with Doors
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1859BL |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | Impromptu |
| Product Name | Impromptu Black Deluxe Stand with Doors |
| Marketing Information | Machine stand with doors offers storage for office machines with a sturdy countertop and one fixed, interior shelf underneath for office supplies. Generously sized, Cherry laminate top accommodates most office machines. The top shelf holds 100 lb., and the lower shelves hold 50 lb. Frame is made of steel with a black powder-coat finish and includes translucent polycarbonate panels. Stand also includes cord management and rolls on four 2-1/2" diameter, swivel casters (two locking). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Printer Stand |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 2 |
| Platform Size | 34.75" (882.65 mm) Width x 25.50" (647.70 mm) Depth |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Caster Type | Locking Wheels |
| Number of Casters | 4 |
| Finishing |
|
| Features |
|
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 30.75" (781.05 mm) |
| Width | 34.75" (882.65 mm) |
| Depth | 25.50" (647.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 60 lb (27215.54 g) |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Printer |
| Certifications & Standards | Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Condition | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Limited Lifetime Warranty |