Supermicro SuperChassis SC113MTQ-600CB System Cabinet
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-113MTQ-600CB |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Line | SuperChassis |
| Product Series | SC113M |
| Product Model | SC113MTQ-600CB |
| Product Name | SuperChassis SC113MTQ-600CB System Cabinet |
| Marketing Information | Supermicro's SC113M packages outstanding high end performance into an astonishingly short 20" deep chassis featuring advanced air flow/thermal design for space-limited applications. With its short depth, it efficiently packages 8 hot-swap 2.5" SAS/SATA hard drive bays into a compact 1U form factor. This chassis features our new advance design 560W high-efficiency power supply (Up to 90%+ power efficiency). |
| Product Type | Server Case |
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 6 |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Number of External 2.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Input Voltage |
|
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Power Supply Wattage | 600 W |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.20" (436.88 mm) |
| Depth | 19.98" (507.49 mm) |
| Weight (Approximate) | 18.50 lb (8391.46 g) |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)