Brother RuggedJet RJ4040 Direct Thermal Printer - Monochrome - Portable - Label Print - USB - Serial - Wireless LAN
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | RJ4040 |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | RuggedJet |
| Product Model | RJ4040 |
| Product Name | RuggedJet RJ4040 Label Printer |
| Marketing Information | The Brother RuggedJet mobile printers are designed to be fast, tough, and more versatile than the competition with print speeds up to 5 ips, fast throughput, IP54 certification, 6 ft. drop protection, and the ability to print receipts or labels with one printer. Our industry leading, "bumper-to-bumper" warranty* covers you against defects or damage for two full years. RuggedJet RJ-4040 printers feature USB, serial, and WiFi wireless interfaces, a wide selection of resident and downloadable fonts, support for the major linear and 2D barcodes, optional magnetic card reader, and much more. RuggedJet mobile printers offer a competitive combination of value, ergonomic design, reliability, and ease of use. This one printer can be used for a wide range of receipt and label printing applications in public safety, field service, route accounting, manufacturing and warehouse markets and more. |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 127 mm/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Standard Memory | 32 MB |
| Flash Memory | 16 MB |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.4" |
| Maximum Label Width | 4" (101.60 mm) |
| Language Emulation |
|
| Power Source | Battery |
| Input Voltage | 14.4 V DC |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Form Factor | Portable |
| Height | 6.93" (176.02 mm) |
| Width | 6.38" (162.05 mm) |
| Depth | 3.03" (76.96 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.9 g |
| Additional Information | Power supply and battery not included |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards | IP54 |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 2 Year |