Ergotron WorkFit-S Desk Mount for Monitor, Display, Keyboard, Mouse - Black - Landscape/Portrait
In Stock Availability
- All Locations: (41+)
- Other_SY (41+)
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 33-351-200 |
| Brand Name | Ergotron |
| Product Line | WorkFit-S |
| Product Name | WorkFit-S, Single HD Workstation with Worksurface (Black) |
| Marketing Information | Advanced ergonomics? You got it. The WorkFit-S is our best solution for flexible and comfortable working. This height-adjustable standing desk easily attaches to your desktop and adds a worksurface that stays with you as you sit or stand. Just lift or lower the WorkFit-S and tweak the optional weight settings for no-sweat adjustment. Then individually fine-tune your single monitor mount and keyboard tray for how you work best. |
| Product Type | Desk Mount |
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Minimum Load Capacity | 6 lb (2721.55 g) |
| Maximum Load Capacity | 29 lb (13154.18 g) |
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Tilt Angle | 30° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Desk |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 33.70 lb (15286.06 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Workstation |
| Additional Information | Weight Capacities:
Lift Range:
Dimensions:
Rotation:
Tilt: 30° |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 698833022209 |
| Limited Warranty | 5 Year |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (419+)
- Calgary, AB (4+)
- Mississauga, ON (3+)
- Other_SY (411+)
- Richmond, BC (1+)
In Stock Availability
- All Locations: (131+)
- Guelph, ON (1+)
- Mississauga, ON (4+)
- Other_SY (126+)
In Stock Availability
- All Locations: (141+)
- Other_SY (141+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)