Ergotron Large Keyboard Tray for WorkFit-S
0.2" (5.08 mm) Height x 27" (685.80 mm) Width x 9" (228.60 mm) Depth - Black - Phenolic - 1
$135.99
In Stock Availability
- All Locations: (46+)
- Other_SY (46+)
General Information
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 97-653 |
| Brand Name | Ergotron |
| Product Name | Large Keyboard Tray for WorkFit-S |
| Marketing Information | Upgrade your WorkFit-S workstation with a larger one-piece keyboard tray. Installs centered or offset to the right or left side to accommodate most any workstation, or install further out to place keyboard further from the monitor screen. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Keyboard/Mouse Tray |
Product Information
| Mount Type | Desk Mountable |
| Features | Easy to Install |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Phenolic |
| Height | 0.2" (5.08 mm) |
| Width | 27" (685.80 mm) |
| Depth | 9" (228.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb (1451.50 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | Capacity: ≤5 lbs (≤2.3 kg) |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Ergotron WorkFit-S Sit-Stand Workstation (33-341-200) |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 698833021752 |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |