Brother RuggedJet RJ4030 Direct Thermal Printer - Monochrome - Portable - Label Print - USB - Serial - Bluetooth - Battery Included
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | RJ4030M |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | RuggedJet |
| Product Model | RJ4030 |
| Product Name | RuggedJet RJ4030 Label Printer |
| Marketing Information | Fast...Tough...Does More... Compared to competitive mobile printers, the Brother RuggedJet 4" mobile printers offer fast print speeds for higher productivity, they're built tough to meet the needs of mobile professionals, and they provide a better total cost of ownership than non- ruggedized mobile printers. The RuggedJet printer is also versatile - easily printing a wide range of receipts AND labels from 2 to 4 inches wide, and also includes a strong set of drivers and control languages, all to meet the demands of a variety of vertical market applications. |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s (127 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" (103.89 mm) |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Standard Memory | 32 MB |
| Flash Memory | 16 MB |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.3" (57.91 mm) |
| Language Emulation |
|
| Power Source | Battery |
| Input Voltage | 14.4 V DC |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Form Factor | Portable |
| Height | 6.93" (176.02 mm) |
| Width | 6.38" (162.05 mm) |
| Depth | 3.03" (76.96 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb (848.22 g) |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards | IP54 |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 2 Year |