Chief VCMU Ceiling Mount for Projector - Black
250 lb (113398.09 g) Load Capacity - Steel - 1
$701.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | VCMU |
| Brand Name | Chief |
| Product Series | VCM |
| Product Model | VCMU |
| Product Name | Heavy Duty Universal Projector Mount |
| Marketing Information | This mount provides the strong support you need for mounting heavy LCD/CRT projectors. Micro adjustments allow you to quickly achieve registration. The VCMU mount includes the universal HBU bracket that is compatible with most heavy duty projectors. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Ceiling Mount |
Product Information
| Device Supported | Projector |
| Maximum Load Capacity | 250 lb (113398.09 g) |
| Features |
|
| Mount Pattern Compatibility Type | Universal |
| Mount Profile | Flush |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 3.80" (96.52 mm) |
| Width | 17" (431.80 mm) |
| Depth | 9.30" (236.22 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 0841872154350 |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
mounting kits (1)
$480.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)