Premier Mounts MM-CP15 Clamp Mount for Monitor - Black
75 lb (34019.43 g) Load Capacity
$74.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | MM-CP15 |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | MM-CP15 |
| Product Name | 15" Single Pole W/ Clamp Base |
| Marketing Information | 15" single pole with clamp base for multi-monitor Mounts. The table clamp is typically used for temporary installations or for surfaces that do not allow any other option for mount installation. |
| Product Type | Clamp Mount |
Product Information
| Device Supported | Monitor |
| Maximum Load Capacity | 75 lb (34019.43 g) |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Height | 4.30" (109.22 mm) |
| Width | 4.80" (121.92 mm) |
| Depth | 20.50" (520.70 mm) |
Miscellaneous
| Compatibility | Premier Mounts MM-series Articulating Arms |
| Condition | No |
| UPC | 829973720049 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |