Premier Mounts LMVF Wall Mount for Flat Panel Display - Black
37" to 63" Screen Support - 225 lb (102058.28 g) Load Capacity - 200 x 200, 600 x 400 - VESA Mount Compatible
$741.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | LMVF |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | LMVF |
| Product Name | Flat Large Matrix Video Wall Mount |
| Marketing Information | The LMVF Video Wall Flat-Panel Framing System is a customizable video wall mounting system featuring multi-monitor stacking, open design, custom spacers and patent-pending, top-adjustable mounting brackets with three labeled adjustment points on each arm. The LMVF may be used instead of the LMV in areas of a video wall where access to a display is possible without the LMV's spring-loaded scissor arm extensions. |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 225 lb (102058.28 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Maximum Screen Size Supported | 63" |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Height | 19" (482.60 mm) |
| Width | 28.49" (723.65 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | Multi Monitor |
| Country of Origin | United States |
| Condition | No |
| UPC | 829973800376 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |