Premier Mounts MM-CP28 Clamp Mount for Flat Panel Display - Black
150 lb (68038.86 g) Load Capacity - 1
$96.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | MM-CP28 |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | MM-CP28 |
| Product Name | 28" Single Pole W/ Clamp Base |
| Marketing Information | This is a 28" single pole with clamp base for multi-monitor mounts. The table clamp is typically used for temporary installations or for surfaces that do not allow any other option for mount installation. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Clamp Mount |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Length | 28" (711.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.90 lb (4036.97 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | Premier Multi Monitor Mounts |
| Country of Origin | Taiwan |
| Condition | No |
| UPC | 829973720056 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |