Tripp Lite series SRVRTRAIL23 Mounting Rail Kit for Rack - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRVRTRAIL23 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | SRVRTRAIL23 |
| Product Name | 23" Wide Mounting Rail Kit |
| Marketing Information | The SRVRTRAIL23 Mounting Rail Kit allows standard 19" wide rackmounting capabilities to be converted into 23" wide rackmounting capabilities, typically seen in TelCo applications. This kit works with the 42U Wide Racks (SR42UBWD, SR42UBWDSP1, SR42UBWDTAA, SR42UBDPWD and SR42UBWDVRT). SRVRTRAIL23 coems with a limited 5-year product warranty. |
| Packaged Quantity | 4 |
| Product Type | Mounting Rail Kit |
Product Information
| Device Supported | Rack |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 76" (1930.40 mm) |
| Width | 3" (76.20 mm) |
| Depth | 2" (50.80 mm) |