Lenovo Xtona D12s-z D12S-Z-F5R6-L Desktop Zero Client C7-M 1.60 GHz
VIA VX800 Chip - 1 GB RAM - 512 MB Flash - Gigabit Ethernet - Linux - VGA - Network (RJ-45) - 6 USB 2.0 Port(s)
$296.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 0B95474 |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Xtona |
| Product Series | D12s-z |
| Product Model | D12S-Z-F5R6-L |
| Product Name | Xtona D12S-Z-F5R6-L Zero Client |
| Marketing Information | The Xtona D12s-z fast boot desktop zero client is deigned to make the most of the Citrix environment . providing acess to XenDesktop and XenApp, the D12s-z is also Citrix HDX ready. |
| Product Type | Zero Client |
Processor
| Processor Type | C7-M |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Cache | 128 KB |
| Bus Speed | 800 MHz |
Chipset
| Chipset Manufacturer | VIA |
| Chipset Model | VX800 |
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
| Flash Memory | 512 MB |
Display & Graphics
| Graphics Memory Capacity | 128 MB |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Input Devices
| Pointing Device Type | Mouse |
Interfaces/Ports
| DVI | Yes |
| Number of USB 1.1 Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| VGA | Yes |
Operating System
| Operating System | Linux |
Software
| Software Included |
|
Power Description
| Input Voltage |
|
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.02" (229 mm) |
| Width | 1.97" (50 mm) |
| Depth | 8.90" (226 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | Citrix |
| Certifications & Standards | Ergonomics:
Safety:
RF Interference:
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 5.0 |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |