Premier Mounts UNI-UPDS-AUD Wall Mount for Projector - White
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | UNI-UPDS-AUD |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | UNI-UPDS-AUD |
| Product Name | Ultra-Short-Throw Projector Wall Mount with PDS-PLUS and Audio |
| Marketing Information | The UNI-UPDS combines the universal PDS-PLUS mount with an ultra-short-throw wall mount. The UNI-UPDS extends 18 in. from the wall. Easy to mount to dual studs at 16 in., 18 in. or 24 in. spacing, it does not require a stud located in the center of your whiteboard/screen. The included Compact Power Amplifier, CPA-50, powers the speakers and supports multiple stereo inputs for connecting to a projector, microphone and other sound sources. |
| Product Type | Wall Mount |
| Device Supported | Projector |
| Maximum Load Capacity | 50 lb (22679.62 g) |
| Maximum Adjustable Depth | 18" (457.20 mm) |
| Features | Cable Management |
| Product Color | White |
| Height | 10.69" (271.53 mm) |
| Width | 53.97" (1370.84 mm) |
| Depth | 6.60" (167.64 mm) |
| Weight (Approximate) | 60 lb (27215.54 g) |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | Dell DLP Projector:
Dukane ImagePr LCD Projector:
Epson BrightLink LCD Projector:
Hitachi LCD Projector:
Optoma DLP Projector:
DLP Projector:
LCD Projector:
|
| Certifications & Standards |
|
| Condition | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)