HP LaserJet Enterprise 700 M712N Desktop Laser Printer - Monochrome
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Toronto, ON (1+)
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF235A#BGJ |
| Brand Name | HP |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Series | 700 |
| Product Model | M712N |
| Product Name | LaserJet Enterprise 700 Printer M712N |
| Marketing Information | Get fast black-and-white printing up to A3-with energy-saving features and security controls. Enable high-volume, black-and-white printing on paper sizes up to A3-and capacity up to 4600 sheets.Control costs with energysaving features. Protect sensitive business data and centrally manage printing policies. Upsize and accelerate-fast A3 printing Save time and keep business moving with blazing-fast printing from this black-andwhite A3 workgroup printer. Simplify IT management and safeguard data Boost printing and imaging safeguards and help protect business data with fleet-level security solutions. Conserve resources and help control costs Save energy-Auto On/Auto Off turns your printer on when you need it, and off when you don't. Invest in a forward-thinking, easy-touse solution Extend the value of your investment-easily update and expand device capabilities with HP FutureSmart Firmware. |
| Product Type | Laser Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 41 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Manual |
| Number of Colors | 1 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Laser |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory Supported | 1 GB |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Screen Size | 2" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Maximum Print Size | A3 - 11.69" (297 mm) x 16.54" (420 mm) |
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Number of Input Trays Supported | 6 |
| Standard Input Media Capacity | 600 Sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 4600 Sheets |
| Language Emulation |
|
| Duty Cycle | 100000 |
| Operating System Supported |
|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 786 W |
| Off-Mode Power Consumption | 210 mW |
| Sleep-Mode Power Consumption | 6.10 W |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.43" (392 mm) |
| Width | 18.64 ft (5680 mm) |
| Depth | 23.46" (596 mm) |
| Weight (Approximate) | 76.50 lb (34700 g) |
| Package Contents |
|
| System Requirements | PC:
|
| Certifications & Standards |
|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 0886112999568 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | On-site |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)