StarTech.com 2m USB to Type M Barrel Cable - USB to 5.5mm 5V DC Cable
5 V DC - Black - 6.6 ft (2 m) Cord Length - USB / Barrel Connector - 1 Each
$12.99
In Stock Availability
- All Locations: (1523+)
- Mississauga, ON (10+)
- Other_SY (1513+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2TYPEM2M |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 2m USB to Type M Barrel Cable - USB to 5.5mm 5V DC Cable |
| Marketing Information | Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth® speakers This 2m USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type M (OD: 5.5mm, ID:2.1mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer.Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEM2M power cable is backed by our lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Power Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | USB |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin USB Male |
| Second End Connector Type | Barrel Connector |
| Second End Connector Detail | 1 x Barrel Connector Male |
Power Description
| Voltage Rating | 5 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.40" (10.16 mm) |
| Width | 0.60" (15.24 mm) |
| Depth | 6.60" (167.64 mm) |
| Cord Length | 6.6 ft (2 m) |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz (45.36 g) |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
| UPC | 0065030848374 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |