Crimson AV C37-36A Ceiling Mount for Flat Panel Display - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | C37-36A |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | C37-36A |
| Product Name | C37-36A Ceiling Mount |
| Marketing Information | Includes VESA screen adapter, 2'-3' adjustable extension column (EA23) and structural ceiling adapter (CA1C) for mounting on a single joist. Continuous tilt of 20° forward, 360° rotation. Incremental drop lengths provide perfect screen positioning.
|
| Product Type | Ceiling Mount |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 80 lb (36287.39 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 13" (330.20 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 37" (939.80 mm) |
| Maximum Adjustable Height | 36" (914.40 mm) |
| Features |
|
| Height Adjustable | Yes |
| Durability | Scratch Resistant |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Steel |
| Height | 24" (609.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.60 lb (5715.26 g) |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010590 |
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-2+)
In Stock Availability
- All Locations: (30+)
- Ottawa, ON (30+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (3+)
- Ottawa, ON (3+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (128+)
- Ottawa, ON (128+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-2+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-1+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (94+)
- Ottawa, ON (94+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Ottawa, ON (1+)
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Ottawa, ON (5+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-20+)
In Stock Availability
- All Locations: (196+)
- Ottawa, ON (196+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (174+)
- Ottawa, ON (174+)
In Stock Availability
- All Locations: (32+)
- Ottawa, ON (32+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Ottawa, ON (1+)
In Stock Availability
- All Locations: (230+)
- Ottawa, ON (230+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-6+)
In Stock Availability
- All Locations: (109+)
- Ottawa, ON (109+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (210+)
- Ottawa, ON (210+)