Crimson AV F55 Wall Mount for Flat Panel Display - Black
32" (812.80 mm) to 55" (1397 mm) Screen Support - 200 lb (90718.47 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400, 600 x 200, 600 x 400 - VESA Mount Compatible - Steel
$78.99
In Stock Availability
- All Locations: (3+)
- Ottawa, ON (3+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | F55 |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | F55 |
| Product Name | Universal Flat Wall Mount for 32" to 55"+ Flat Panel Screens |
| Marketing Information | Adjustable flat wall mount with Universal hole pattern to fit a wide selection of flat panel screens. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Open wall plate design and kickstand feature provides easy access to wiring.
|
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 32" (812.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 55" (1397 mm) |
| Features | Cable Management |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Steel |
| Depth | 1.20" (30.48 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb (1995.81 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010118 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
fasteners (1)
$47.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
mounting kits (1)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)