Crimson AV T55L Wall Mount for Flat Panel Display - Black
32" (812.80 mm) to 80" (2032 mm) Screen Support - 200 lb (90718.47 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400, 600 x 200, 600 x 400 - VESA Mount Compatible - Steel
$201.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | T55L |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Model | T55L |
| Product Name | Universal Tilting Mount with Lock for 32" to 55"+ Flat Panel Screens |
| Marketing Information | Adjustable tilt wall mount with Universal hole pattern to fit a wide selection of flat panel screens. Smooth tilt adjustments of 15° forward and 5° back with a locking knob for a variety of viewing angles. Makes a secure installation quick and easy, simply hang the screen and turn the pre-assembled securing screw to lock in place. Open wall plate design provides easy access to wiring.
|
| Product Type | Wall Mount |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 32" (812.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 80" (2032 mm) |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Steel |
| Height | 20.57" (522.48 mm) |
| Width | 27.40" (695.96 mm) |
| Depth | 2.20" (55.88 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.80 lb (3084.43 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards | UL |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885010354 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
fasteners (1)
$47.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
mounting kits (1)
$110.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)