Premier Mounts MM-CB2 Mounting Arm for Flat Panel Display - Black
10" to 24" Screen Support - 40.12 lb (18200 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - VESA Mount Compatible
$163.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | MM-CB2 |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | MM-CB2 |
| Product Name | Dual Monitor Curved Bow Arm |
| Marketing Information | This dual monitor mount on a curved bow arm for multi-monitor configurations is height adjustable. Included set screws allow the mount to be positioned anywhere along the pole. Each mounting head provides 90° of omnidirectional movement. |
| Product Type | Mounting Arm |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 40.12 lb (18200 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Weight (Approximate) | 10.80 lb (4900 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | Monitors |
| Condition | No |
| UPC | 829973720551 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |