Star Tech.com 1m USB to Type N Barrel 5V DC Power Cable - USB A to 5.5mm DC
Charge your 5V DC devices from your computer through a USB port - usb to 5v dc power cable - usb to 5.5mm - usb to dc plug
$11.99
In Stock Availability
- All Locations: (3874+)
- Halifax, NS (9+)
- Mississauga, ON (6+)
- Other_SY (3859+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2TYPEN1M |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | USB2TYPEN1M |
| Product Name | 1m USB to Type N Barrel 5V DC Power Cable - USB A to 5.5mm DC |
| Marketing Information | Power your 5V DC devices from your computer through a USB port. Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth® speakers This 1m USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type N (OD: 5.5mm, ID:2.5mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer. Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEN1M power cable is backed by our lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Standard Power Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | USB |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin USB Male |
| Second End Connector Type | Barrel Connector |
| Second End Connector Detail | 1 x Barrel Connector Male |
Power Description
| Voltage Rating | 5 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 3.3 ft (1 m) |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz (45.36 g) |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
| UPC | 0065030848664 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |