Verbatim 64GB Pinstripe USB Flash Drive - Black
64 GB - USB 2.0 Type A - 10 MB/s Read Speed - 4 MB/s Write Speed - Black - Lifetime Warranty - 1 Each
$9.99
In Stock Availability
- All Locations: (34+)
- Guelph, ON (33+)
- Toronto, ON (1+)
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 49065 |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | PinStripe |
| Product Name | PinStripe USB Drive |
| Marketing Information | Portable and fast, ideal for all your storage needs! Available in a wide variety of colors and capacities, Verbatim® PinStripe USB drives make storing and organizing your important files quick and easy. The convenient cap-less design with retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 10 MB/s |
| Maximum Write Speed | 4 MB/s |
| Features | Retractable |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.36" (9.22 mm) |
| Width | 0.83" (21 mm) |
| Length | 2.13" (54 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.303 oz (8.60 g) |
Miscellaneous
| Additional Information | System Requirements:
|
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 0023942490654 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Limited Lifetime Warranty |