Kensington USB 3.0 Docking Station with Dual DVI/HDMI/VGA Video sd3500v
for Notebook - USB - 6 x USB Ports - 6 x USB 3.0 - HDMI - DVI - VGA - Black - Wired
$101.99
In Stock Availability
- All Locations: (36+)
- Calgary, AB (4+)
- Guelph, ON (23+)
- Richmond, BC (1+)
- Toronto, ON (8+)
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K33972US |
| Brand Name | Kensington |
| Product Model | sd3500v |
| Product Name | USB 3.0 Docking Station with Dual DVI/HDMI/VGA Video sd3500v |
| Marketing Information | Ultrabooks® and other super slim laptop computers are reliant on sleek good looks but often lack enough ports for connectivity. As a result, you're constantly plugging and unplugging peripherals to connect to the devices you need. The Kensington USB 3.0 Dual Docking Station turns one USB port into six so that with one hot swappable USB connection you'll have access to all of your peripherals even two 1080HD video monitors. |
| Product Type | Docking Station |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 6.50" (165.10 mm) |
| Width | 9.50" (241.30 mm) |
| Depth | 3" (76.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.10 lb (952.54 g) |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |
| Condition | No |
| UPC | 0085896339724 |