Verbatim 256GB Store 'n' Go V3 USB 3.2 Gen 1 Flash Drive - Gray
256 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type A - 120 MB/s Read Speed - 25 MB/s Write Speed - Gray - Lifetime Warranty - 1 Each
$65.99
In Stock Availability
- All Locations: (574+)
- Guelph, ON (574+)
General Information
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 49168 |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Line | Store 'n' Go V3 |
| Product Name | 256GB Store 'n' Go V3 USB 3.2 Gen 1 Flash Drive - Gray |
| Marketing Information | World-class storage at your fingertips! Save and transfer your files faster with Verbatim® Store 'n' Go® V3 USB drives. Featuring a cap-less design, the retractable housing protects the USB connector and easily slides in and out. The USB 3.2 Gen 1 interface offers faster data transfer speeds versus USB 2.0 making it easy to transfer multiple files at once or larger files without error. No USB 3.2 Gen 1 ports? No worries! This is drive is backwards compatible with USB 2.0 ports. USB 3.0 is equivalent to USB 3.1 Gen 1 and USB 3.2 Gen 1. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 120 MB/s |
| Maximum Write Speed | 25 MB/s |
| Features |
|
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Form Factor | External |
| Height | 0.43" (11 mm) |
| Width | 0.79" (20 mm) |
| Length | 2.28" (58 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.353 oz (10 g) |
Miscellaneous
| Compatibility | Supported Operating Systems:
|
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 023942491682 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Limited Lifetime Warranty |