Supermicro SuperStorage 6048R-E1CR24N Server Barebone System - 4U Rack-mountable - Socket LGA 2011-v3 - 2 x Processor Support
Intel C612 Express Chip - 1.50 TB DDR4 SDRAM DDR4-2133/PC4-17000 Maximum RAM Support - 24 Total Memory Slots - 12Gb/s SAS RAID Supported, Serial ATA/600 Controller - 24 3.5" Bay(s) - Processor Support (Xeon) - 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet - 2 USB 3.0 Port(s) - 2 x 920 W - 3 Year
$5960.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | SSG-6048R-E1CR24N |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Line | SuperStorage |
| Product Model | 6048R-E1CR24N |
| Product Name | SuperServer 6048R-E1CR24N (Black) |
| Marketing Information | Designed for optimal performance, the dual-processor SuperServer 7048 series and the uni-processor SuperServer 5048 series support the QPI (9.6 GT/s) format Xeon® E5-2600 v3 Family processors in a high-density 4U form-factor. The 7048 SuperServer have excellent expansion capability and feature set while 5048 SuperServer is optimized as storage powerhouse. |
| Product Type | Server Barebone System |
Processor
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Processor Supported | Xeon |
| 64-bit Processing | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C612 Express |
Memory
| Maximum Memory Supported | 1.50 TB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
Controllers
| Controller Type |
|
| RAID Supported | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology |
|
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 24 |
| Number of 3.5" Bays | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 5 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
Power Description
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 920 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 7" (177.80 mm) |
| Width | 17.20" (436.88 mm) |
| Depth | 26.50" (673.10 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
pc fans/heat sinks (2)
$41.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$72.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
power modules (1)
$443.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
software licensing (1)
$30.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)