GTS HCH-7010VL-CHG-DESK Travel and Desk Charger for the Motorola MC70 / MC75
Docking - Mobile Computer - Charging Capability - USB
$143.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Global Technology Systems, Inc. |
| Manufacturer Part Number | HCH-7010VL-CHG-DESK |
| Brand Name | GTS |
| Product Model | HCH-7010VL-CHG-DESK |
| Product Name | HCH-7010VL-CHG-DESK Travel and Desk Charger for the Motorola MC70 / MC75 |
| Marketing Information | The HCH-7010VL-CHG-DESK is both a travel and a desk charger for the Motorola/ Symbol MC70/MC75. It comes with deatachable AC and DC cords to fit your charging needs, and also includes a mini USB port for easy connectivity right to your computer. |
| Product Type | Cradle |
Technical Information
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Mobile Computer |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Height | 3.54" (90 mm) |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Length | 1.97" (50 mm) |
| Weight (Approximate) | 135 g |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | Motorola Symbol Mobile Computers:
|
| COO | TW |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |