The Joy Factory Unite MNU201 Mounting Arm for iPad, Tablet PC
7" (177.80 mm) to 12" (304.80 mm) Screen Support - Carbon Fiber - 1
$143.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Manufacturer Part Number | MNU201 |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Product Line | Unite |
| Product Model | MNU201 |
| Product Name | Unite M Tripod/Mic Stand Mount |
| Marketing Information | The Joy Factory's Award-winning mounts are now available for tablets beyond the iPad. These universal mounting solutions are perfect for any 7"-12" tablet keeping your iPad mini, Nexus, or Galaxy at the perfect angle for utmost convenience. The Unite Tripod/Mic Stand Mount attaches to all standard tripods and microphone stands. Use your tablet as a display, a steady video camera, or a portable sheet music library. Now with the Unite Tripod/Mic Stand mount, your tablet can be unleashed in all the creative ways you can imagine. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Mounting Arm |
Product Information
| Device Supported |
|
| Minimum Screen Size Supported | 7" (177.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 12" (304.80 mm) |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Carbon Fiber |
| Height | 11.37" (288.80 mm) |
| Width | 8" (203.20 mm) |
| Length | 6" (152.40 mm) |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility | Tablet PC Brands:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Condition | No |
| UPC | 817713014596 |