Axiom 8GB DDR3L-1600 Low Voltage SODIMM for Panasonic - CF-BAX08GI
For Notebook - 8 GB - DDR3-1600/PC3L-12800 DDR3L SDRAM - 1600 MHz - 204-pin - SODIMM - Lifetime Warranty
$129.99
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Other_SY (2+)
General Information
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | CF-BAX08GI-AX |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | 8GB DDR3L-1600 Low Voltage SODIMM for Panasonic - CF-BAX08GI |
| Marketing Information | Axiom's DDR3 memory modules, offering breakthroughs in speed and power, are now available. DDR3 has set out to be the new standard in the industry and Axiom has designed and engineered these modules to set that standard. With rigorous testing and endless research and development, you can trust Axiom DDR3's to be the best memory in the market today. DDR3 offers:
|
| Product Type | RAM Module |
Technical Information
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Device Supported | Notebook |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 204-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 0.15" (3.80 mm) |
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Length | 2.66" (67.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz (4.08 g) |
Miscellaneous
| Compatibility | |
| Condition | No |
| UPC | 0845282098617 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |