GeoVision GV-R1352 Card Reader
Wireless - Wiegand, Serial - Black
$120.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | GeoVision, Inc |
| Manufacturer Part Number | 520-R1352-IP66 |
| Brand Name | GeoVision |
| Product Model | GV-R1352 |
| Product Name | GV-R1352 Card Reader |
| Marketing Information | The GV-R1352 is a card reader designed to recognize identification cards. Featured with the Wiegand and RS-485 outputs, the unit can be connected to any standard access control panel. GV-R1352 comes with a weather sealed and IP66 compliant housing for outdoor use. |
| Product Type | Smart Card Reader |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wireless |
Interfaces/Ports
| Host Interface |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Height | 4.55" (115.60 mm) |
| Width | 2.59" (65.80 mm) |
| Depth | 0.81" (20.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 120 g |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| COO | TW |
| Condition | No |