Panasonic LUMIX G - 42.5 mm (1.67") - f/22 - f/1.7 - Aspherical Fixed Lens for Micro Four Thirds
Designed for Digital Camera - 37 mm Attachment - 0.20x Magnification - Optical IS - Black
$539.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Panasonic |
| Manufacturer Part Number | H-HS043K |
| Brand Name | Panasonic |
| Product Line | LUMIX G |
| Product Name | LUMIX G 42.5mm / F1.7 ASPH. Lens with Power O.I.S. - H-HS043K |
| Marketing Information | The Perfect Lens for Portraits This bright large aperture F1.7 lens pulls in a lot of light and produces a beautiful bokeh background defocus effect for more impressive, creative shots. Together with the 42.5mm mid-telephoto focal distance (35mm camera equivalent: 85mm), this lens is ideal for portraits. Optical Image Stabilizer - LUMIX POWER O.I.S. Large aperture lenses produce a desirable shallow depth of field effect, but even a slight handshake can cause out-of-focus problems. However, the LUMIX POWER O.I.S. (Optical Image Stabilizer) compensates quickly for super clear shots even when shooting in low-lit situations. Fast Auto Focusing - 240 fps Drive Capability The lens and camera communicate at up to 240 fps* to take maximum advantage of the cameras high-speed AF system. Its inner focus drive system and stepping motor is smooth and silent during both photo and video recording. |
| Product Type | Lens |
Technical Information
| Lens Type | Fixed |
| Lens Type Detail | Aspherical |
| Maximum Focal Length | 42.5 mm (1.67") |
| Magnification | 0.20x |
| Image Stabilization | Optical |
| Maximum Aperture | f/1.7 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Minimum Focus Distance | 12.20" (310 mm) |
| Filter Attachment Diameter | 37 mm |
| Lens Mount Type | Micro Four Thirds |
| Lens Construction | 10 Elements in 8 Groups |
| Autofocus | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.97" (50 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.59 oz (130 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Digital Camera |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Panasonic Micro Four Thirds Cameras |
| Condition | No |
| UPC | 885170238008 |