Tripp Lite series Metered PDUMH16HV 10-Outlets PDU
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH16HV |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Metered |
| Product Model | PDUMH16HV |
| Product Name | Metered PDUMH16HV 10-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 16A Blue (2P+E) |
| Receptacle Type |
| Receptacle Detail |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
| Power Rating (Watt) | 3.84 kW |
| Input Current | 16 A |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U/2U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 6.50" (165.10 mm) |