Tripp Lite series PDUMNH16HVAT 1-Outlet PDU
Part No. PDUMNH16HVAT
by Eaton Corporation
IEC 60309 16A Blue (2P+E) - 1 x IEC 60309 16A Blue (2P+E) - 230 V AC - 3.80 kW - 1U/2U - Horizontal - Rack-mountable
Part No. PDUMNH16HVAT
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPDUMNH16HVAT
Brand NameTripp Lite series
Product ModelPDUMNH16HVAT
Product NamePDUMNH16HVAT 1-Outlet PDU
Marketing InformationThe PDUMNH16HVAT 3.7kW Single-Phase 230V ATS/Monitored PDU provides remote power monitoring and enables redundant power for network devices with non-redundant power supply configurations. Ideal for data centers and server rooms, it mounts in 1U of space in EIA-standard 19-inch racks and has an IEC309 16A Blue outlet for connecting a single device or a 0U 230V vertical PDU with IEC309 16A Blue plug.
Dual 10-foot input cords with IEC309 16A Blue plugs connect to separate primary and secondary single-phase power sources, including out-of-phase sources. The PDU constantly evaluates the power quality of both input sources. Dynamic solid-state (TRIAC) automatic transfer switching allows the PDU to switch to the secondary source within 1-5 milliseconds if the primary source fails or becomes unstable to ensure connected equipment remains powered.
More from the Manufacturer
Product TypePDU
Technical Information
Plug/Connector TypeIEC 60309 16A Blue (2P+E)
Receptacle TypeIEC 60309 16A Blue (2P+E)
Receptacle Detail1 x IEC 60309 16A Blue (2P+E)
Power Description
Input Voltage230 V AC
Input Voltage Range200 V AC - 240 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 220 V AC
  • 230 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)3.80 kW
Input Current16 A
Management
ManagementProtocols:
  • HTTP
  • HTTPS
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • SNMPv3
  • Telnet
  • SSH
  • FTP
  • DHCP
  • BOOTP
  • NTP
Physical Characteristics
Mounting OrientationHorizontal
Mount TypeRack-mountable
Rack Height1U/2U
Height1.72" (43.69 mm)
Width16.93" (430.02 mm)
Depth14" (355.60 mm)