Topaz SignatureGem LCD 4x5
Backlit LCD - Active Pen - 1 x USB, Serial - 4.60" (116.84 mm) x 3.50" (88.90 mm) Active Area LCD - Backlight - 320 x 240 - USB - 410 PPI
$882.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Topaz Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | T-LBK766SE-BBSB-R |
| Brand Name | Topaz |
| Product Line | SignatureGem |
| Product Model | T-LBK766SE-BBSB-R |
| Product Name | SignatureGem LCD 4x5 |
| Marketing Information | The Topaz SignatureGem® LCD 4x5 is an advanced electronic signature pad with a large, bright QVGA (320x240) TFT LCD that captures and displays high-resolution "electronic ink" under the pen tip for a natural signature. Bundled secure software APIs provide for interactive text, graphics, and pen-tap hotspots and checkboxes which enable usersto navigate screens, read agreements, and select preferred options. |
| Product Type | Signature Pad |
Input Devices
| Input Device Type | Active Pen |
Display & Graphics
| Display Screen Type | LCD |
| Active Area | 4.60" (116.84 mm) x 3.50" (88.90 mm) |
| Backlight | Yes |
| Resolution (PPI) | 410 |
| Screen Resolution | 320 x 240 |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Height | 2.10" (53.34 mm) |
| Width | 7.20" (182.88 mm) |
| Depth | 6.60" (167.64 mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |