Topaz SignatureGem LCD 4x5 with MSR
Backlit LCD - Active Pen - 4.60" (116.84 mm) x 3.40" (86.36 mm) Active Area LCD - Backlight - USB
$1085.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Topaz Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | TM-LBK766SE-HSB-R |
| Brand Name | Topaz |
| Product Line | SignatureGem |
| Product Model | TM-LBK766SE-HSB-R |
| Product Name | SignatureGem LCD 4x5 with MSR |
| Marketing Information | The Topaz SignatureGem® LCD 4x5 with MSR is an advanced electronic signature capture pad with backlit transflective LCD and attached MSR. The LCD allows users to see "electronic ink" under the pen tip as they sign as well as navigate and display text and graphics. The large signing area and rugged tempered glass signing surface make this a versatile pad for the most demanding applications. |
| Product Type | Signature Pad |
Input Devices
| Input Device Type | Active Pen |
Display & Graphics
| Display Screen Type | LCD |
| Active Area | 4.60" (116.84 mm) x 3.40" (86.36 mm) |
| Backlight | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Height | 2.10" (53.34 mm) |
| Width | 7.20" (182.88 mm) |
| Depth | 6.60" (167.64 mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |