Zebra 1 Port Wide Band Antenna
6 dBi
$520.99
In Stock Availability
- All Locations: (52+)
- Mississuaga, ON (52+)
General Information
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Manufacturer Part Number | AN480-CR66100WR |
| Brand Name | Zebra |
| Product Model | AN480-CR66100WR |
| Product Name | 1 Port Wide Band Antenna |
| Marketing Information | The Symbol AN480 Single Port RFID Antenna offer versatility and performance to meet diverse application needs. When used in conjunction with Symbol's Fixed RFID Readers, communication with Electronic Product Code (EPC) compliant RFID tags is accurate, fast and efficient. Vital components in reader-tag communications, Symbol's family of efficient, high-performance antennas can meet the needs of any RFID solution. |
| Product Type | Antenna |
Technical Information
| Antenna Gain (Isotropic) | 6 dBi |
| Impedance | 50 Ohm |
| Polarization | Right Hand Circular |
Interfaces/Ports
| Connector Type | N-Type |
Physical Characteristics
| Height | 10.20" (259.08 mm) |
| Width | 10.20" (259.08 mm) |
| Depth | 1.32" (33.53 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb (1133.98 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Wireless Data Network |
| Country of Origin | China |
| COO | CN |
| Condition | No |